Jsme organizace, která pomáhá dětem z dětských domovů, sociálně slabých a náhradních rodin, ale i hendikepovaným. Naše děti i klienty často bereme za hranice domovů, což je pro ně velmi důležité a přínosné. Děti a klienty na naše akce potřebujeme dopravit. Většinou nelze využít hromadné dopravy, neboť spoje do destinace jsou velmi omezené, či neexistují vůbec, cestování by zabralo o několik hodin více než pronajatým autobusem. Navíc s sebou často vezeme mnoho zavazadel. Dopravce využíváme zejména na Vánoční pobyt, kdy vyvezeme děti, které by jinak trávily Štědrý den v dětském domově. Na tento pobyt bereme krom lyží, sáněk, bobů i kreativní materiál, hry, a především Vánoční dárky. Zde opravdu nelze využít linkových autobusů, a to i proto, že jejich provoz je o svátcích velmi omezen. Dále jezdíme na letní tábory, kdy opět nabíráme děti v několika destinacích, což s linkovým autobusem nelze a opět vezeme mnoho vybavení na táborové aktivity. O přepravě hendikepovaných, kteří potřebují jisté vybavení a komfort ani nemluvě. 

Využití autobusových dopravců je pro naši činnost opravdu nezbytné. Zaráží mne ale vysoké náklady. Zjišťovala jsem proč tomu tak je a zjistila jsem následující:

  1. Linkové autobusy jsou na rozdíl od dopravců dotované státem. Například 75% slevu pro děti studenty a držitele ZTP, ZTP/P karet-kteří jsou naše cílová skupina, dopravcům stát nedotuje, linkové autobusy využít nelze. 75% ceny, kterou bychom platit neměli, z důvodu nedotování dopravců přesto uhradit musíme. 
  2. Dopravci jsou zatížení hned několika druhy daně, od kterých jsou linkové autobusy osvobozené, či mají mírnější sazbu.

Tato shledání mne poměrně rozčarovala, podmínky mi připadají značně nerovné a diskriminační jak vůči dopravcům, tak vůči jejich koncovým zákazníkům. 

Mgr. Michaela Orlíková

Ředitelka organizace Dobrodějky, z.s.